Zakup auta

Na rynku motoryzacyjnym królują samochody napędzane silnikiem benzynowym lub wysokoprężnym. Każdy z tych dwóch rodzajów jednostek posiada określone wady i zalety, ciesząc się zarówno gronem zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Zanim zdecydujemy się na zakup samochodu warto wiedzieć, czym się różni diesel od benzyny oraz czego można spodziewać się w trakcie eksploatacji tych silników.

Różnice pomiędzy silnikiem benzynowym, a wysokoprężnym

Wiele osób przed podjęciem decyzji o kupnie samochodu stoi prze dylematem, co lepiej sprawdzi się w ich przypadku – benzyna czy diesel? Każde z tych rozwiązań warto dopasować do aktywności i stylu jazdy użytkownika. Dla ludzi poruszających się głównie po mieście dobrym wyborem będzie silnik benzynowy, który gwarantuje niskie spalanie w cyklu miejskim. Jest to jednostka o prostej budowie i cichej pracy, która jest także tańsza w przypadku napraw. Kierowcy podróżujący głównie na trasach, docenią natomiast ekonomiczność i wydajność diesla. Silniki wysokoprężne są znacznie bardziej skomplikowane w budowie, przez co są czułe na jakość wlewanego paliwa i częściej ulegają awariom.

Wady i zalety silnika benzynowego

Kierowcy podróżujący samochodem z silnikiem benzynowym wymieniają następujące wady i zalety benzyny: drogie paliwo i wysokie spalanie na trasie, a zarazem duży wybór modeli i ich bezawaryjność. Litr benzyny kosztuje przynajmniej kilkadziesiąt groszy drożej niż ta sama ilość oleju napędowego. Dodając do tego średnie spalanie wyższe o około 2-3 litry na 100km, eksploatacja benzyny jest odpowiednio droższa. Jednocześnie silniki benzynowe to najpopularniejsze rozwiązanie na rynku, są stosowane w większości dostępnych samochodów, a ich prostota jest gwarancją wysokiej trwałości i rzadkiego występowania usterek.

Wady i zalety silnika wysokoprężnego

Podobnie jak w przypadku benzyny, również biorąc pod uwagę silnik wysokoprężny, możemy wymienić główne wady i zalety diesla. Przede wszystkim olej napędowy jest tańszy niż benzyna, a auta nim napędzane spalają nawet o ¼ mniej paliwa, zapewniając ekonomiczną eksploatację. Silniki diesla posiadają wyjątkowo solidną konstrukcję, która wytrzymuje ich wysoką kompresję i moment obrotowy. Jednocześnie w przypadku usterki naprawa jest zazwyczaj droższa, ze względu na skomplikowaną budowę tego typu jednostki napędowej. Kierowcy podróżujący dieslem narzekają także na jego dość głośną pracę, ograniczony wybór marek oraz ich wysoką cenę. Silniki wysokoprężne są również dość wrażliwe na gwałtowne operowanie biegami, stąd lepiej sprawdzają się u spokojnych użytkowników o umiarkowanym stylu jazdy.

Który typ silnika wybrać?

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie paliwo jest lepsze. Należy mieć na uwadze ilość i rodzaj pokonywanych kilometrów, a także styl prowadzenia samochodu. Dla rozsądnych kierowców podróżujących poza miastem dobrym wyborem będzie silnik wysokoprężny. Dla osób preferujących bardziej agresywny styl kierowania oraz poruszających się na krótkich trasach głównie w terenie miejskim, wskazane będzie nabycie samochodu z silnikiem benzynowym.

Myślisz o kupnie nowego auta?

Skorzystaj z profesjonalnego sprawdzenia stanu samochodu przed zakupem z Autotesto.pl.