Opony są niezwykle ważnym elementem w każdym samochodzie. Odpowiadają za bezpieczeństwo i komfort podróżowania, wpływają także na ekonomię jazdy i osiągi naszego auta. W sprzedaży dostępne są opony całoroczne lub modele sezonowe, przeznaczone na lato lub zimę. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego kompletu ogumienia, warto poznać wady i zalety każdego z tych rozwiązań.
Zalety i wady opon całorocznych
Opony całoroczne, zwane też wielosezonowymi, są przeznaczone do jazdy przez okrągły rok. Ze względu na coraz łagodniejsze zimy, ten typ ogumienia zyskuje stale rosnącą popularność w naszym kraju. Dobrze sprawdzają się zarówno w letnie, upalne dni, jak i podczas mrozów na dobrze utrzymanych, odśnieżonych drogach. Posiadają cechy typowe zarówno dla letnich, jak i zimowych modeli opon.
Ich ważną zaletą jest brak konieczności dwukrotnych w ciągu roku wizyt u wulkanizatora w celu ich wymiany, a co za tym idzie – oszczędność czasu i pieniędzy. Jednocześnie wersje całoroczne nie wykazują tak wysokich parametrów, jak opony sezonowe. Ich skuteczność i droga hamowania znajdują się na średnim poziomie, a miękkie i liczne lamelki – przydatne w zimie – latem szybko się ścierają i nie gwarantują wysokiej kontroli nad pojazdem.
Modele wielosezonowe będą opłacalne raczej dla osób niewiele podróżujących, preferujących umiarkowany styl jazdy i przemieszczających się w dobrze utrzymanych terenach miejskich.
Zalety i wady opon sezonowych
Opony zimowe i letnie to tak zwane modele sezonowe. Są one dedykowane do podróżowania w określonych porach roku, doskonale spisując się w wybranych warunkach. Opon letnich można używać od wiosny do jesieni – zapewniają dobrą przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni, a także skutecznie odprowadzają wodę, zapobiegając zjawisku aquaplaningu. Ponadto dobrej klasy ogumienie wykazuje niskie opory toczenia, dzięki czemu zużywa się powoli i równomiernie, sprzyjając jednocześnie oszczędności paliwa.
Modele zimowe warto założyć jesienią, gdy średnia temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Ich masywne barki i odpowiednio ukształtowane lamele zapewnią wysoką przyczepność nawet w przypadku obfitych opadów śniegu. Są wykonane z miękkiej gumy zachowując elastyczność na mrozie. Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technologicznym gwarantują krótką drogę hamowania i odpowiednią kontrolę nad pojazdem nawet w czasie intensywnych śnieżyc i ulew.
Opony sezonowe będą odpowiednie dla kierowców poruszających się w każdych warunkach, i wymagających od założonego ogumienia maksymalnych osiągów niezależnie od pogody.
Czy warto kupić opony używane?
Jeżeli dużo podróżujemy, a nasze trasy przebiegają zarówno po mieście, jak i na autostradach, lepiej sprawdzą się u nas modele sezonowe. Gdy posiadamy ograniczone fundusze, niezłym wyborem mogą okazać się opony używane. Wybierając ogumienie z drugiej ręki należy zwrócić uwagę na jego rok produkcji oraz stan i wysokość bieżnika. Jeśli są one względnie nowe i niezużyte, spokojnie pojeździmy na nich jeszcze przez kilka lat, zaoszczędzając jednocześnie pieniądze przy tańszym zakupie. Jeżeli natomiast chcemy, by nasze opony były w doskonałym stanie i zapewniały maksymalne osiągi i bezpieczeństwo, wskazane będzie nabycie całkowicie nowego kompletu.